Od kilku lat Spółka Komunalna prowadzi we Wschowie Tymczasowy Punkt Przetrzymywania Psów. W praktyce jest to schronisko, do którego przygarniane są bezpańskie psy z gminy Wschowa. Znajduje się ono przy oczyszczalni ścieków, ok. 50m za wiaduktem, po lewej stronie, na trasie Wschowa-Głogów. Jest tam 40 kojców, a w każdym z nich mieszka 1 lub 2 psy. Warunki bytowe zwierząt są dobre: pełna miska, ciepła buda, pozytywne podejście opiekunów. Psy są pogodne, lgną do ludzi. Ich spojrzenia mówią: zostań moim przyjacielem. Psiaki są różnej wielkości, maści, urody, w różnym wieku (od szczeniąt do starszych). Czekają w swych kojcach na człowieka, któremu przypadną do serca, który je zaakceptuje, polubi, a może pokocha.     

 

Na terenie oczyszczalni jest ok. 40 psów. Niestety, przybywa ich więcej, niż jest osób chętnych do przygarnięcia.

Przeszkoleni pracownicy Spółki Komunalnej reagują na każdy sygnał o błąkającym się zwierzęciu i zabierają je do schroniska. Informacji o porzuconych psach jest, co smutne, więcej, niż o chętnych do adopcji. Mamy nadzieję, że dzięki artykułom zamieszczanym na stronie naszej Przychodni oraz dzięki kącikowi adopcyjnemu, przyczynimy się do poprawy losu niechcianych, często skrzywdzonych zwierząt. Służymy również radą i pomocą lekarską przy problemach z adoptowanym psiakiem.

Każdy, kto myśli o przygarnięciu pieska, może skontaktować się z osobą odpowiedzialną za schronisko (informacja w Spółce Komunalnej oraz w naszej Przychodni) i obejrzeć zwierzęta. Może przy którymś serce podpowie: „To jego szukałem!” Jeśli tak się stanie, to można powoli zapoznać się z nowym przyjacielem, odwiedzić go kilka razy, przemyśleć. Decyzji nie powinno się podejmować pod wpływem chwili, gdyż z wzięciem zwierzęcia wiąże się duża odpowiedzialność. Jeżeli więc nie ma pewności, czy chcemy wziąć na siebie dodatkowe obowiązki, to lepiej zrezygnować.

Dla osoby, która zdecyduje się na adopcję dużym plusem będzie „wyprawka” dla nowego członka rodziny:

  • szczepienie,
  • odrobaczenie,
  • odpchlenie,
  • obowiązkowa sterylizacja/kastracja.

Nasi bracia mniejsi (tak często mówi się o zwierzętach) czekają na każdy pozytywny gest z naszej strony. Nie chowają uraz, choć często są po ciężkich przejściach. Na początku przyjaźni musimy uzbroić się więc w cierpliwość, dać czas na wzajemne poznanie. Czasem mogą pojawić się trudności. Jednak warto je pokonać, bo pies to naprawdę wielki przyjaciel człowieka!

Lekarze

Newsletter